2018

November

USATF New England Open and Masters Cross Country Championships
Franklin Park, Boston, MA, November 4 Results 
2nd Place Masters, 5th Place 50+, 2nd Place 60+, 8th Place Open Team
Michael Gordon 1st Place Master
Masters Team: Michael Gordon, Judson Cake, Joe Satterfield, Andy Spaulding,
Shiloh Schulte, Erik Knickerbocker
50+ Team: Byrne Decker, Rob Ashby, Scott Brown, Charles Kaufmann, John Eldredge
60+ Team: Scott Brown, Charles Kaufmann, John Eldredge, Thomas Bennett
Open Team: Jesse Orach, Sam Seekins, Joseph Reynolds, James Boeding, Claton Conrad

Women’s Team -4th Place
Lindsay Weigel, Christina Berkow, Tracy Guerrette, Elizabeth Handschy, Demi Feder

Moose Pond Half Marathon and 5K
Bridgton, ME, November 3 Results
Rob Gomez 2nd Place Overall

October

Great Pond Mountain Conservancy Trust Wildlands Trail Races
Orland, ME, October 28 Results
Judson Cake 1st Place Overall

Great Pumpkin 10K
Saco, ME, October 28 Results
Jorma Kurry 1st Place Overall
Dick Graves 1st Place 60-69

30th Ashworth Awards Baystate Marathon and Half Marathon
Lowell, MA October 21 Results
Spencer McElwain 3rd Place Overall 1st Place 16-29
Adam Sukiennik 6th Place Overall 3rd Place 16-29
Adam Goode 5th Place 30-39
Michael Dunlop 23rd 40-49
Rob Ashby 1st Place 50-59
Peter Burke 4th Place 50-59

Black Bear 5K
Orono, ME, October 21 Results
Judson Cake 2nd Place Overall

Buglight 5k
Portland , ME, October 7 Results
Shelby Kaplan 1st Place Female Overall

Bath Rotary 5K
Bath, ME, October 6 Results
Shelby Kaplan 2nd Place Overall – 1st Place Female Overall

September

Maine Marathon, Half Marathon, Marathon Relay
Portland, ME, September 3 Results
Marathon
Christine Hein 1st Place Female Overall and 1st Place Female Master Overall
Joe Satterfield 1st Place Male Master
Rob Ashby 1st Place 50-54
Half Marathon
Women
Tracey Guerrette 1st Place Female Overall
Erica Jesserman 2nd Place Female Overall
Sheri Piers 3rd Place Female Overall and 1st Place Female Master
Gretchen Speed 1st Place Female 35-39
Christie Tebbets 3rd Place Female 45-49
Denise Curry 1st Place Female 50-55
Erin Chalet 1st Place Female 55-59
Men
Michael Gordon 1st Place Mens Master
Eric Knickerbocker 1st Place 40-44
Thomas Bennett 3rd Place 60-64

Lone Gull 10K
Gloucester, MA, September 30 Results
Mens Masters 5th Place Team
Andy Spaulding, Ryan Goebel, Michael Dunlop, John Pasch, Matt Lane
Mens Open 9th Place Team
Ryan Collins, David Kerschner, James Boeding, Adam Goode, Andy Spaulding, Ryan Goebel, Michael Dunlop, John Pasch, Matt Lane, Sam Seekins
Female Dirigo Racer
Olivia MacKenzie

Ossipee Mountain 4 Miler
East Waterboro, ME September 29th Results
Joe Reynolds 1st Place Overall

Roger Willey 5k and 10k
Ellsworth, ME, September 22 Results
Erik Knickerbocker 1st Place Overall

Betty Ree-Z 4-Miler
Freeport, ME, September 23 Results
Andy Spaulding 1st Place Overall
Erica Jesseman 1st Place Female Overall
Jorma Kurry 1st Place 40-49
Denise Curry 1st Place Female 50-59

CARIBOU MARATHON
September 16, Caribou, ME Results
Michael Dunlop 4th Place Overall – 1st Place 40-49
Marie Beckum 3rd Place Female Overall – 2nd Place 30-39

Portland Trails Trail to Ale 10K Race/Walk
Portland, ME, September 16 Results
Dirigo RC 1st Place Team Overall
Mens Results
Rob Gomez 1st Place Overall
Jesse Orach 2nd Place Overall
Chris Harmon 3rd Place Overall
Michael Gordon 1st Place 40-44
Peter Barrett 1st Place 55-59
Rich Chalmers 2nd Place 55-59
Womans Results
Marah Borgman 1st Place Female Overall
Christina Berkow 2nd Place Female Overall
Christina Hein 3rd Place Female Overall
Sarah Baker 1st Place Female 25-29
Kalie Dunn 2nd Place Female 30-34
Gretchen Speed 2nd Place Female 35-39
Meredith Anderson 3rd Place Female 35-39
Denise Curry 1st Place Female 50-54

Providence Downtown 5k
Providence, RI, September 16 Results
Dirigo RC 4th Place Team 40+
Judson Cake 3rd 40-44
Ryan Goebel 10th 40-44
Jorma Kurry 5th 45-49
Matt Sawyer 6th 45-49
Tim Cox 8th 45-49

Bradbury Bruiser – 12 Mile Trail Race
Pownal, ME, September 9 Results
Joe Reynolds 1st Place Overall

Bowdoinham Community School 5K Chicken Run and Mile Fun Run
Bowdoinham, ME, September 7 Results
Joe Satterfield 1st Place Overall

56th Annual Bangor Labor Day Road Race
Bangor, ME, September 3 Results
Judson Cake 2nd Place Oveall

August

L-A Bridge Run
Auburn, ME, August 26 Results
Jesse Orach 2nd Place Overall
Jorma Kurry 1st Place 45-49
Peter Barrett 1st Place 55-59
Erica Jesseman 1st Place Female Overall
Christie Tebbets 4th Place Female Overall

CRAFT Sportswear NH 10 Miler – 2018
Auburn, NH – August 25 Results
Judson Cake 2nd Place 40-44
Ryan Goebel 9th Place 40-44
Matt Lane 14th Place 40-44
Andy Spaulding 4th Place 44-49
Michael Dunlop 5th Place 44-49
Rick Chalmers 12th Place 55-59
Scott Brown 5th Place 60-64

Bradbury Mountain Breaker – 9 Mile Trail Race
Pownal, ME, August 12 Results
Judson Cake 1st Place Overall

Ragged 75 Stage Race and 50k
Danbury, NH August 12 Results
James Demer 3rd Men’s 45-49

James Demer

 

 

 

 

 

TD Beach to Beacon 10K
Cape Elizabeth, ME August 4 Results
Dirigo Women’s Results
Michelle Lilienthal 1st Place Maine Female Overall
Erica Jesseman 2nd Place Maine Female Overall
Tracy Guerrette 3rd Place Maine Female Overall
Christina Berkow 5th Place Maine Female Overall
Sheri Piers 1st Place Maine Female Master Overall
Denise Curry 3rd Place Female Senior Overall
Gretchen Speed 13th Female 35-39
Sarah Stickney 15th Female 35-39
Christine Hein 4th Female 40-44
Heather Cook 12th Female 40-45
Mary Pardi 3rd Female 45-49
Carry Buterbaugh 6th Female 45-49
Kelly Brown 4th Female 50-54
Dirigo Men’s Results
Ben Decker 2nd Place Maine Men Overall
Spencer McElwain 3rd Place Maine Men Overall
Jesse Orach 4th Place Maine Men Overall
Joe Satterfield 1st Place Maine Men Master
Peter Burke 2nd Place Senior Overall
Chris Harmon 6th 30-34
Ryan Collins 7th 30-34
Adam Goode 13th 30-34
Michael Gordon 7th 35-39
Tim Stickney 15th 35-39
Jorma Kurry 3rd 45-49
Byrne Decker 3rd 50-54
Dave Weatherbie 8th 50-54
Marc Dugas 10th 50-54
Pete Bottomley 2nd 55-59
Todd Coffin 3rd 55-59
Peter Barrett 4th 55-59
Bill Mariski 6th 55-59
Scott Brown 5th 60-64
Dick Graves 7th 60-64
Charles Kaufman 9th 60-64
More results to be posted soon!

July

Pat’s Pizza Clam Festival Road Races
Yarmouth, ME, July 21 Results
Ben Decker 1st Place Overall
Christine Hein 1st Place Female Overall/1st Place Female Master
Henry Jacques 1st Place 16-19
Gretchen Speed 1st Place Female 30-39
Michelle Cook 1st Place Female 40-49
Todd Coffin 1st Place Master
Byrne Decker 1st Place 50-59
Bill Mariski 2nd Place 50-59
David Weatherbie 3rd Place 50-59

Flamingo Festival 4-Miler
Tremont, ME, July 15 Results
Judson Cake 1st Place Overall

Moxie Day 5K
Lisbon Falls, ME, July 14 Results
Spencer McElwain 2nd Place Overall
Ryan Collins 3rd Place Overall
Michelle Lilienthal 1st Place Female Overall
Christie Tibbets 3rd Place Female Overall

Loon Mountain Race
Lincoln, NH July 8 Results
Team Dirigo RC 2nd Place Open Mens Team
James Boeding, Kelton Cullenberg, Judson Cake, Jeff Walker, Peter Burke, Rick Chalmers
Team Dirigo RC 2nd Place Mens Masters Team
Judson Cake, Jeff Walker, Peter Burke, Rick Chalmers
Team Dirigo RC 2nd Place Mens Senior Team
Jeff Walker, Peter Burke, Rick Chalmers

2018 USATF East Region and New England Masters Track Championship
College of the Holy Cross, Worcester, MA July 7 Results
Michael Dunlop 1st Place 5000m 45-49
Thomas Beckum 1st Place 3000m 40-44

Bridgton 4 On The Fourth Road Race
Bridgton, ME, July 4 Results
Mary Pardi 2nd Place Female Overall
Kelton Cullenberg 1st Place 25-29
Nate Buck 2nd Place 25-29
Adam Goode 2nd Place30-34
Denise Curry 1st Place Female 50-54
Pete Bottomley 1st Place 55-59

L. L. Bean 10K
Freeport, ME, July 4 Results
Top 10 Men
Chris Harmon 3rd Place Overall
Greg Fullman 4th Place Overall
Ryan Collins 6th Place Overall
Michael Gordon 7th Place Overall
Sam Seekins 9th Place Overall
Top Ten Female
Sheri Piers 3rd Place Female Overall
Christina Berkow 4th Place Female Overall
Erica Jesseman 7th Place Female Overall
Sarah Baker 9th Place Female Overall
Age Group
Karley Piers 3rd Place Female 15-19
Josh Zolla 10th Place 30-34
Sarah Stickney 3rd Place Female 35-39
Tim Stickney 1st Place 35-39
Michelle Cook 2nd Place Female 40-44
Carry Buterbaugh 1st Place Female 45-49
Al Bugbee 1st Place 45-49
Erin Chalat 2nd Place 55-59
Todd Coffin 1st Place 55-59
Peter Barrett 2nd Place 55-59
Bill Mariski 3rd Place 55-59
Hans Brandes 6th Place 55-59
Charles Kaufmann 3rd Place 60-64

MEND the Gap 10K
Scarborough, ME, July 1 Results
Thomas Beckum 1st Place Overall

June

Immediate Care Ribfest 5 Miler
Merrimack, NH June 17 Results | Team Results
Men’s Masters 3rd Place Oveall
Racers:
Sam Seekins
Joseph Satterfield 4th Place 40-44
Judson Cake 7th Place 40-44
Jeff Jones 2nd Place 45-49
Andy Spaulding 4th Place 45-49
Michael Dunlop 7th Place 45-49
Kelly Brown 4th Place Female 50-59
Scott Brown 2nd Place 60-64
Charles Kaufmann 5th Place 60-64

23rd Annual Close to the Coast 5K & 10K
Freeport, ME, June 16 Results
Todd Coffin 1st Place Overall 5K

Doc’s Tiger 5K
Biddeford, ME, June 15 Results
Nate Buck 1st Place Overall

YMCA Fit Fest
Auburn, ME, June 10 Results

Men’s Results
Jesse Orach 1st Place Overall
Ben Decker 3rd Place Overall
Sam Seekins 1st Place 25-29
David Kerschner 1st Place 30-34
Byrne Decker 1st Place 50-54
Al Bugbee 2nd Place 50-54
Scott Brown 1st Place 60-64
Women’s Results
Erica Jesseman 1st Place Female Overall
Sheri Piers 3rd Place Female Overall
Mary Pardi 4th Place Female Overall

Cape Challenge 5K & Mile
Cape Elizabeth, ME, June 3 Results
Tim Stickney 2nd Place Overall

May

Memorial Day 5K Run to Remember
Cumberland, ME, May 28 Results
Gretchen Speed 1st Place Female Overall
Michelle Cook 3rd Place Female Overall

2018 GiddyUp Trail Running Festival at Pineland Farms 5k/10k/25k/50k/50mile
New GloucesterME May 26 Results for 5k/10K
Results for 25K/50k/50mile
25K Racers
Ryan Morrison 1st Place 20-29
Peter Burke 1st Place 50-59
Thomas Bennett 1st Place 60-69
10K Racers
Thomas Beckum 1st Place Master
Bill Mariski 3rd Place 50-59
5K Racers
Marie Beckum 1st Place Female 30-39
Charles Kaufmann 1st Place 60-69 

Sugarloaf Marathon/15k
Carrabassett Valley, Kingfield, ME Results
Marathon 
Rob Ashby 1st Place Overall Marathon
Denise Curry 1st Place Female 50-54
15K Results
Christine Hein 1st Place Female
Adam Goode 5th Place Overall

Patriot 5K
Gray, ME, May 19 Results
Team Dirigo RC-1st Place Team Overall
Robert Gomez, Spencer McElwain, Chris Harmon, Michael Gordon, Michelle
Lilienthal, Nathan Priest, Jorma Kurry
Male Overall
Rob Gomez 2nd Place Overall
Spencer McElwain 3rd Place Overall
Chris Harmon 4th Place Overall

Female Overall
Michelle Lilienthal 1st Place Female Overall
Erica Jesseman 2nd Place Female Overall
Mary Pardi 3rd Place Female Overall

Awards
Michael Gordon 1st Place 30-39
Jorma Kurry 2nd Place Master
Ryan Goebel 3rd Place Master
John Pasch 1st Place 40-49
Al Bugbee 2nd Place 40-49
Peter Barrett 1st Place 50-59
Keelyn Wu 2nd Place 50-59
Rick Chalmers 3rd Place 50-59
Thomas Bennett 1st Place 60-69
Nathan Priest 2nd Place Gray Resident

18th Sea Dogs Mother’s Day 5K
Portland, ME, May 13 Results

Women’s Team:
Erica Jesseman 1st Place Female Overall
Christina Berkow 2nd Place Female Overall
Sarah Baker 1sr Place Female 25-29
Gretchen Speed 2nd Place Female 35-39
Meredith Anderson 3rd Place Female 35-39
Kim DeMado 1st Place Female 55-59

Men’s Team:
Chris Harmon 2nd Place Overall
Robert Hall 3rd Place Overall
Nate Priest 1st Place 35-39
Bill Mariski 1st Place 55-59
Charles Kaufman 2nd Place 60-64

April

Race the Runways 2018
Brunswick, ME, April 28  Results
Rob Ashby 3rd Place Overall
Erica Jesseman 1st Place Female – 4th Place Overall

122nd Boston Marathon
Boston, MA April 16th Results | Press Herald Article
Thomas Pore 1st Maine Finisher
Tracy Guerrette 1st Female Maine Finisher – 25th Place Female Overall
Also racing: Ryan Goebel

89th Annual Patriots Day Race
Portland, ME, April 14 Results
Chris Harmon 1st Place Overall
Adam Goode 2nd Place Overall
Charles Kaufmann 1st Place 60-69

March

38th Frank Nealon Boston Tune-Up 15K
Upton, MA, March 31 Results
Team Dirigo RC Masters 3rd Place Overall
Judson Cake, Jeff Jones, Adam Goode, Andy Spaulding, Thomas Beckum, Ryan Goebel, Scott Brown, Charles Kaufmann
Judson Cake 2nd Place 40-49

On the Run Half Marathon
Old Orchard Beach , ME, March 24 Results
Chris Dunn 1st Place Overall
Greg Fullman 2nd Place Overall
Patrick Hoagland 1st Place 20-29

2018 National Masters Indoor Championships
Landover, Maryland, March 16 Results
Judson Cake – National Champion-1st Place 1500, 2nd Place 800 & 3000
Thomas Beckum 3rd Place 3000 & 6th Place 800

41st Annual New Bedford Half Marathon
New Bedford, MA, March 18 Results

Dirigo RC Mens Open Team 5th Place
Rob Gomez, Chris Harmon, Julian Gazzelloni, David Kerschner, Erik Kknickerbocker, Jeff Jones, Joe Satterfield

Dirigo RC Mens Masters Team 2nd Place 
Erik Knickerbocker, Jeff Jones, Joe Satterfield, Ryan Goebel, Matt Sawyer, Al Bugbee Charles Kaufmann

USATF Individual Awards 
Rob Gomez 4th Place 1-39
Erik Knickerbocker 4th Place 40-44
Jeff Jones 1st Place 45-49

Tracey Guerrette 4th Place Female 30-39

Kerrymen Pub 5k
Saco, ME, March 18 Results
Erica Jesseman 1st Place Female Overall
Denise Curry 1st Place Female 50-54
Marty Clark 1st Place 55-59

9th Annual Shamrock Sprint 5K
Bath, ME, March 17 Results
Nate Priest 2nd Place Overall

Click to Enlarge!

 

 

 

 

New Balance Nationals Indoor
The Armory Track & Field Center
New York, NY 

 

Irish Road Rover 5K
Portland, ME, March 4 Results
Chris Harmon 1st Place Overall
Rob Gomez 2nd Place Overall
Michelle Lilienthal 1st Place Female Overall
Erica Jesseman 2nd Place Female Overall
Christina Berkow 3rd Place Female Overall
Age Group:
Chris Dunn 1st Place 20-24
Patrick Hoagland 2nd Place 20-24
Julian Gazzelloni 1st Place  25-29
Shelby Kaplan 1st Place Female 30-34
Tim Stickney 2nd Place 35-39
Claton Conrad 3rd Place 35-39
Judson Cake 1st Place 40-44
Eric Knickerbocker 3rd Place 40-44
Denise Curry 1st Place Female 50-54
Pete Bottomley 1st Place 55-59
Scott Brown 2nd Place 55-59

5th Annual Lamoine Half Marathon
Lamoine, ME, March 3 Results
Erick Knickerbocker 2nd Place Overall

February

Keep ME Warm 5k
Ellsworth, ME, February 25 Results
Erik Knickerbocker 1st Place Overall

2018 USATF-Maine Association
Indoor Track & Field Championships
New Balance Field House, Orono February 25 Results
Marie Beckum 1st Place Female 30-34 600m
Marie Beckum 1st Place Female 30-34 3000m
Marie Beckum 1st Place Female 30-34 Long Jump
Thomas Beckum 1st Place 40-44 200m
Thomas Beckum 1st Place 40-44 400m
Thomas Beckum 2nd Place 40-44 1500m
Thomas Beckum 2nd Place 40-44 Long Jump
Judson Cake 1st Place 40-44 1000m
Judson Cake 1st Place 40-44 1500m
Andy Spaulding 1st Place 45-49 1500m
Andy Spaulding 1st Place 45-49 3000m

2018 USATF New England Championship
Boston, MA, February 18 Results
Thomas Beckum 2nd Place 40-45 800m

Longfellow Frostbite 2.5K
Portland, ME, February 18 Results
Judson Cake 1st Place Overall
Chris Dunn 2nd Place Overall
Patrick Hoagland 3rd Place Overall

Mid-Winter 10 Mile Classic
Cape Elizebeth, ME, February 4 Results
Chris Harmon 1st Place Overall
Judson Cake 3rd Place – 1st Place Master – New Master’s Course Record
David Kerschner 4th Place Overall
Thomas Pore 5th Place Overall
Julian Gazzelloni 1st Place 25-29
Erik Knickerbocker 2nd Place 40-44
Joe Satterfield 3rd Place 40-44
Jeff Jones 1st Place 45-49
Peter Burke 1st Place 50-54
Peter Barrett 1st Place 55-59
Dan Dearing 2nd Place 55-59
Marty Clark 3rd Place 55-59

Jessica Van Binsbergen 2nd Place Female Overall
Christine Hein 3rd Place Female Overall
Eileen Brandes 5th Place Female Overall
Sarah Baker 3rd Place 25-29
Michele Cook 2nd Place 40-44
Carry Buterbaugh 2nd Place 45-49

January

Robert Burns 10K
Westbrook, ME, January 28 Results
Chris Harmon 2nd Place Overall
Julian Gazzelloni 1st 20-29
Erik Knickerbocker 1st 40-49
Peter Burke 1st 50-59
Jessica Van Binsbergen 2nd Place Female Overall
Gretchen Speed 3rd :Place Female Overall

2018 USARF East Region and New England
Masters Indoor Track & Field Championships
Providence  Career and Technical Academy,
Providence RI, January 28 Results

Marie Beckum 1st 30-34 Female 3000m and 3rd 800m
Thomas Beckum 2nd 40-44 3000m – 3rd  800m
Charles Kaufmann 1st 5K 60-64

Masters Rankings: https://www.mastersrankings.com/rankings/
Thomas Beckum 1st 5K, 3rd 3K, 4th 800m 40-44
Charles Kaufman 1st 5K 60-64

2018 BU John Thomas Terrier Classic
Boston University, Boston, MA January 27  Results

Wins Mile Heat: 4:14.82

Matt Jacobson – Wins Mile Heat
Photo by Kevin Morris

 

 

 

 

 

 

 

Indoor Insanity 5K – January 21, 2018 Results
Thomas Beckum 2nd Place Overall
Bill Mariski 4th Place Overall

39th Annual January Thaw Road Race
Belgrade, ME, January 21 Results
Jeff Jones 1st Place Overall
Matt Sawyer 2nd Place Overall

Comments are closed.